horlama

Horlama Nedir?
Horlama üst hava yollarındaki tıkanıklık ve daralmalara bağlı oluşan sestir. Bu ses soluk alma sırasındaki hava akımının yarattığı titreşimden kaynaklanmaktadır.

Günümüzde 20 yaş üzerindeki her 10 erkekten 4-5’ inin zaman zaman, 3’ ünün ise sürekli horladığı gösterilmiştir. Kadınlarda ise, 40 yaş sonrası menopoz ile birlikte benzer oranda horlama geliştiği saptanmıştır.

Horlamaya yol açan sebepler nelerdir?
Üst hava yollarında daralma yapan tüm sebepler horlamaya yol açabilir:

Burun tıkanıklığı yapan nedenler:
· Burun eğriliği,
· Sinüzit,
· Konka hipertrofisi,
· Alerjik rinit (saman nezlesi),
· Geniz eti (özellikle çocuklarda)
· Küçük dil ve yumuşak damak sarkıklığı
· Büyük bademciklerin olması,
· Alt çenenin küçük olması,
· Dilin normalden büyük olması,
· Aşırı kilo (obezite),

Horlamanın değerlendirilmesinde hangi tetkikler uygulanabilir?
Horlama yakınması olan bir kişinin hastalığının önemini ve oluşabilecek sonuçları bilmesi ve bir Kulak Burun Boğaz hekimine başvurması gerekmektedir. Kliniğimize başvuran hastalarımızın yakınmalarını mutlaka eşleri ile birlikte dinlemekteyiz. Bu hastaların muayenesinde detaylı bir endoskopik muayene şarttır. Tüm burun ve boşlukları, geniz bölgesi, küçük dil, yumuşak damak ve bademcik ile dil kökü ve gırtlak incelenmelidir. Böylelikle hava yollarında daralmaya yol açan bölgeler belirlenir. Uykuda solukta kesilme, sabah yataktan yorgun kalkma ve aşırı gürültülü horlama yakınması olan hastalara mutlaka “uyku testi-polisomnografi” yapılmalıdır.

For Emergency Situations       +90 232 348 45 55 / +90 232 400 36 86