Ameliyatsız uyku apnesi tedavisi mümkün müdür?

Uyku apnesinin değişik tedavi şekilleri vardır.

Öncelikle ayrıntılı bir muayene yapılarak mutlaka ameliyat gerektirecek bir problem olup olmadığının araştırılması gerekir. Daha sonrasında uyku testi yapılarak uyku apnesinin ne düzeyde olduğu tespit edilir ve buna göre tedavi planlanır. Bazen basit bir pozisyon yastığı yeterli olabilmekte, kilo verilmesi kilolu kişilerde kesinlikle etkili olmaktadır, sigara kullanımı varsa bunun kesilmesi fayda sağlayabilmektedir. Bunun yanında diş protezi şeklinde çeneyi öne alan protezler uyku apnesinde kullanılabilmektedir. Eğer uyku testinde ciddi düzeyde apne çıktıysa da CPAP/BiPAP (devamlı veya bifazik basınçlı maske) cihazı ile uyku en güzel tedavi yöntemidir.

Ameliyat istemeyen hastaların bu konularda bilgilendirilmesi faydalı olur.

Makaleyi Paylaş

YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.