​ÇOCUKLARIN AĞZI AÇIK ŞEKİLDE UYUMASI NORMAL MİDİR?ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi Oluşturuldu: 2016-12-09 10:44:52
Görüntü Sayısı: 1261

​ÇOCUKLARIN AĞZI AÇIK ŞEKİLDE UYUMASI NORMAL MİDİR?

ÇOCUKLARIN AĞZI AÇIK ŞEKİLDE UYUMASI NORMAL MİDİR? Ağzı açık uyuyan ya da horlayan çocuklarda bademcik büyümesi ve geniz eti olabilir. Bu rahatsızlıklar tedavi edilmediğinde gelişim geriliği ve işitme kayıplarına rastlanabilir.

​ÇOCUKLARIN AĞZI AÇIK ŞEKİLDE UYUMASI NORMAL MİDİR?

ÇOCUKLARIN AĞZI AÇIK ŞEKİLDE UYUMASI NORMAL MİDİR?

Ağzı açık uyuyan ya da horlayan çocuklarda bademcik büyümesi ve geniz eti olabilir. Bu rahatsızlıklar tedavi edilmediğinde gelişim geriliği ve işitme kayıplarına rastlanabilir.

BADEMCİKLER NE ZAMAN ALINMALI?

Bademcik enfeksiyonun sıklığı ve medikal tedaviye yanıt vermemesi önemlidir. Yılda 5-6 defa bademcik şişmesi olduğu takdirde bademciklerin alınması gerekir. Bademciklerin çok büyük olup hava yolunu kapatması, özellikle çocukların uykuda horlamasına ve ağzı açık uyumasına neden olabilir.

BİR BADEMCİK DİĞERİNE GÖRE BÜYÜKSE NE YAPILMALIDIR?

Bir bademciğin normal olup diğer bademciğin aşırı büyük olması ya da bir bademciğin yapı olarak diğerine göre daha farklı görünümde olması durumunda, tümör şüphesiyle bademcikler alınmalıdır.


Bu yazı ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi tarafından yazıldı ve 1261 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler