​Her Horlayan Kişi Uyku Apnesi Hastası mıdır?ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi Oluşturuldu: 2016-12-14 14:50:15
Görüntü Sayısı: 2190

​Her Horlayan Kişi Uyku Apnesi Hastası mıdır?

Her horlama uyku apnesi değildir. Horlama yumuşak damağın iki yanından geçen farklı hızda iki hava akımının yumuşak damağı titreştirmesinden kaynaklanır ve genellikle sadece ses çıkarma şeklinde olur.

​Her Horlayan Kişi Uyku Apnesi Hastası mıdır?

Her Horlayan Kişi Uyku Apnesi Hastası mıdır?

Her horlama uyku apnesi değildir. Horlama yumuşak damağın iki yanından geçen farklı hızda iki hava akımının yumuşak damağı titreştirmesinden kaynaklanır ve genellikle sadece ses çıkarma şeklinde olur. Boğaz bölgesinde ciddi darlık oluşturacak seviyede bir sıkıntı da varsa (yumuşak damak kalınlığı, sarkıklığı, bademcik büyüklüğü, küçük dilin uzun veya kalın olması, dil kökünün kalın olması) boğaz bölgesinde uyku esnasında kasların da ciddi gevşemesi sebebiyle darlık artar ve apne gelişir. Apne bir süre devam ettikten sonra beyine nefes alınmadığı ile ilgili uyarı gider ve kişi uyanıklığa yaklaşır kasların tekrar kasılması ile de nefes almaya tekrar başlar bir süre sonra bu durum tekrarlar. Uyku testinde bu yaşanan apnelerin sayısı, süresi ölçülerek kaydedilir ve buna göre tedavi planlanır.


Bu yazı ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi tarafından yazıldı ve 2190 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler