Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Tuncay Kodaş, kulağında mantar, ağrı, akıntı veya tıkanıklık hissi olan kişilerin denize girmeden önce mutlaka kulak muayenesi yaptırmaları gerektiğini söyledi.

İzmir’deki Özel ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Op.Dr. Tuncay Kodaş, denize ve havuza girecek kişilere önemli uyarılarda bulundu. Kulağında buşon (kulak kiri) olan kişilerin denize girmeleri halinde buşondaki kabarma ve şişmeye bağlı olarak bazı rahatsızlıklar yaşayabileceklerine dikkat çeken Dr. Kodaş, "Denizden sonra bişonda kabarma ve şişme gerçekleşir. Bu durum hastanın kulağında basınç ve tıkanıklığa yol açabilir. Hasta bunun üzerine kulağını temizlemeye veya karıştırmaya kalkışırsa dış kulak yolu iltihabı da gelişebilir. Bunun sonucunda hasta işitme kaybı ve şiddetli kulak ağrısı çekmeye başlar" dedi.

KULAK TEMİZLİĞİ

Kulağında tıkanıklık hissi olan kişilerin denize veya havuza girmeden önce mutlaka bir kulak muayenesinden geçmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Kodaş, "Eğer buşon varsa kulak muayenesi sırasında görülür ve temizliği yapılır" diye konuştu. Kulağında mantar olan kişilerin de kulak muayenesi yaptırmadan denize girmemesi gerektiği uyarısında bulunan Dr. Kodaş, "Eğer kulakta mantar varsa, suyla temasa bağlı olarak mantar şiddetlenir. Hastada şiddetli kulak ağrısı ve duyamama şikayetleri yaşar. Bu nedenlerden dolayı kişinin kulağında ağrı veya akıntı, tıkanıklık varsa mutlaka deniz öncesi kulak muayenesi yaptırması gerekiyor. Duyma veya tıkanıkla ilgili bir sorun yaşıyorsa, kulağında buşon olabilir. Buşon temizlendikten sonra denize girebilir" dedi.

Haberi Paylaş

YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.