Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Korhan, geniz etinin çoğu zaman genetik sebeplere bağlı olduğunu, bunun dışında bağışıklık sisteminin zayıflığının da geniz etine zemin hazırladığını dile getirdi.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Korhan, burun estetik ameliyatları, bademcik enfeksiyonları, sinüzit, grip, soğuk algınlığı, vertigo, kulak hastalıkları ve nefes problemleri hakkında bilgi verdi. Agora Sohbetleri etkinliğinde konuşan Özel ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahı Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. İbrahim Korhan, her baş dönmesinin vertigo belirtisi olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Korhan, geniz etinin çoğu zaman genetik sebeplere bağlı olduğunu, bunun dışında bağışıklık sisteminin zayıflığının da geniz etine zemin hazırladığını ifade ederek, "Geniz etinin genetik nedenleri dışında bağışıklık sisteminin zayıf olması ve sık enfeksiyon geçirmek geniz etinin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bunun yanında alerjik hastalarda geniz eti problemleri daha sık görülüyor. Alerjik reaksiyonlar oldukça geniz eti büyüyor, geniz eti büyüdükçe alerjik reaksiyonlar artıyor. Bu durum kısır bir döngüye neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek için geniz etinin ameliyatla alınması gerekiyor" diye konuştu.

Geniz etinin alındıktan sonra tekrarlama riskinin çok az olduğunu aktaran Dr. Korhan, şöyle devam etti:
"Bizler geniz etinin tekrarlama oranını yaklaşık yüzde 2 olarak görüyoruz. Geniz eti reaktif bir dokudan oluşmaktadır. Kapsüllü bir yapı olduğu için tümünü alma şansımız yok. Bu durum da geniz etinin tekrarlamasına yol açabilir fakat düşük bir ihtimaldir" dedi. Ameliyatın endikasyonunun çok net olduğunu dile getiren Dr. Korhan, "Uyku kalitesini bozuyor veya çok sık enfeksiyona neden oluyorsa ameliyat gerekir. Antibiyotik kullanmayı gerektiren enfeksiyonlar varsa ameliyatı tavsiye etmiyoruz."

Haberi Paylaş

YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.