Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Yaş, yer çekimi, genetik faktörler, çalışma şartları, çevresel faktörler nedeniyle kaşlarda sarkma, alt ve üst göz kapaklarında deri fazlalıklarının gelişmesi, alt göz kapaklarında destek dokuların zayıflaması nedeniyle bu bölgenin yağ yastıkçıklarının ileriye gitmesi sonucu gelişen torbalanmaların operasyonla düzeltilmesi işlemidir.

Bu durum kozmetik olarak sorunlar yaratmakla beraber görme alanının daralması ve uzun süreli göz koordinasyonu gerektiren durumlarda sürekliliğin bozulması gibi sıkıntılara neden olabilir.

Blefaroplasti, üst göz kapaklarının, alt göz kapaklarının ya da her iki kapaktan gevşek ve sarkmış deri, kas ve torbalanmalara yol açan yağ dokusunun çıkarılması şeklinde uygulanan bir operasyondur. Göz çevresinde daha canlı ve genç bir görünüm sağlamasının yanında, görme alanının genişlemesi, gevşek kapak yapılarının tamiri ile fonksiyonel kazançlar da sağlar. Göz kapaklarını yeterli açma gayesiyle alın kaslarının kullanılması sonucu gelişen baş ağrılarını ve alın çizgilenmelerini önler.
Genel sağlık durumu uygun olan, aspirin gibi kanama pıhtılaşma zamanına etkili ilaç kullanmayan, lokal anestezi almasına engel durumu olmayan, ciddi göz hastalığı olmayan her sağlıklı bireye bu operasyon uygulanabilir.

Operasyon, ameliyathane şartlarında, anestezi hekimi gözetiminde, gerektiğinde sedasyon ile desteklenen, lokal anestezi altında uygulanır. Kesiler göz kapaklarının anatomisine uygun olacak şekilde, doğan kıvrımlara uydurularak yapılır. İzler, erken dönemde belirgin olabilirse de zaman içerisinde belli belirsiz hale gelirler. Göz kapağı derisi vücudun en az iz bırakarak iyileştiği bölgedir. Operasyon sonrası aynı gün içerisinde eve gitmek mümkündür. Erken dönemde gözlerde kuruluk, yanma hissi, görmede bulanıklık ve ışığa karşı hassasiyet gelişebilir. İlk birkaç günde göz kapaklarını tam kapatamama gözlenebilir. Uygun tedavi ile bu bulgular birkaç gün içerisinde hafifler ve kaybolur. 1-2 hafta içerisinde morluk tamamen kaybolur. Şişlikler büyük oranda çözülse de bir miktar devam eder. Operasyonun sonuçlarının tam gözlenmesi 1-2 ay süre alır.

Gevşek ve sarkmış üst göz kapağı derisi, görme alanı problemleri, alt ve üst göz kapaklarında görülen torbalanmalar, gevsek ve sarkmış alt göz kapakları, alt göz kapaklarındaki aşırı çizgilenmeler vb problemler bu operasyonla çözümlenir.
Operasyon güvenlidir, iyi sonuçlar verir. Revizyon oranları çok nadirdir. Yeni göz kapaklarında genetik, yaş, sigara, çevresel faktörler, uv etkileri devam etmesine rağmen genelde uzun ömürlü sonuçlar alınır.

Makaleyi Paylaş

YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.