Her Horlayan Kişi Uyku Apnesi Hastası mıdır?

Her horlama uyku apnesi değildir. Horlama yumuşak damağın iki yanından geçen farklı hızda iki hava akımının yumuşak damağı titreştirmesinden kaynaklanır ve genellikle sadece ses çıkarma şeklinde olur. Boğaz bölgesinde ciddi darlık oluşturacak seviyede bir sıkıntı da varsa (yumuşak damak kalınlığı, sarkıklığı, bademcik büyüklüğü, küçük dilin uzun veya kalın olması, dil kökünün kalın olması) boğaz bölgesinde uyku esnasında kasların da ciddi gevşemesi sebebiyle darlık artar ve apne gelişir. Apne bir süre devam ettikten sonra beyine nefes alınmadığı ile ilgili uyarı gider ve kişi uyanıklığa yaklaşır kasların tekrar kasılması ile de nefes almaya tekrar başlar bir süre sonra bu durum tekrarlar. Uyku testinde bu yaşanan apnelerin sayısı, süresi ölçülerek kaydedilir ve buna göre tedavi planlanır.

Makaleyi Paylaş

YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.