İşitme kaybı

İŞİTME CİHAZI KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İşitme kaybı olan hastaları öncelikle işitme kaybının nedeni araştırılmaktadır. Detaylı tetkikler ve odyometrik incelemenin ardından tedavi şekli belirlenir. Orta ve ileri derecedeki işitme kayıplarında işitme cihazı önerilir. Bu inceleme sırasında hastalarda çınlama ile birlikte işitme kaybı, baş dönmesi, orta kulakta veya kulak zarında bir problem olup olmadığına bakılır. Bu değerlendirme neticesinde bir tedavi protokolü hazırlanır. Çınlama, uğultu ve işitme kayıplarına yönelik işitme cihazları bulunmaktadır. Ayrıca çınlama için medikal tedavi de uygulanır.

KANAL İÇİ İŞİTME CİHAZI

Görsel açıdan sorun yarattığına inanıp kullanmak istemeyen hasta grubuna yönelik kanal içi işitme cihazları bulunmaktadır. Orta dereceli işitme kayıplarında kanal içi cihazı kullanılabilir. İleri derecede işitme kaybı olanlar için de kanal içi işitme cihazı yöneltmeye yönelik cihazlar ileride geliştirilmiştir. Neticede kulağa yabancı bir cisim takılmaktadır. Bu cihaz bakımı yapılmadığında dış kulak yolu iltihabı ve mantara yol açabilir. Bu sorunları önlemek için cihazı ara ara çıkarıp kulağı havalandırmak gerekmektedir. Biz hastalarımıza gece cihazlarını çıkartmalarını sabahta kalktıklarında yeniden takmalarını öneriyoruz. Yine cihaz başka rahatsızlıklara da yol açabileceğinden hastalarımıza belli aralıklarda kulak burun boğaz uzmanı muayenesini de öneriyoruz.

Makaleyi Paylaş

YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.