Orta Kulak İltihabı - Kronik Otit Cerrahisi

Kronik Otitis Media (KOM) olarakta bilinen orta kulak iltihabı, kulak zarı perforasyonu, kulak akıntısı, işitme kayıpları ile 3 aydan daha uzun süren ve medikal tedavi ile tamamen düzelmeyen orta kulaktaki inflamatuar bir süreçtir .
Orta kulak, kafatasında yer alan küçük bir boşluktur. Dış ortamdan kulak zarı adı verilen bir zar ile ayrılır. Orta kulak boşluğu, ağız ve burunu kaplayan muköz zarın aynısı ile kaplıdır ve bu boşluk östaki borusu adı verilen dar bir kanal ile burnun arka kısmında yer alan geniz ile bağlantılıdır.

Belirtiler ve bulgular:

Kulak zarının bütünlüğünün bozulması (kulak zarında delinme),
Orta kulağın sesi ileten kemikçiklerinde şekil bozukluğu,
Uzun süren veya sık tekrarlayan kulak akıntısı,
Çevredeki yapılarda; yani iç kulakta yer alan denge veya işitme organında, yüz sinirlerinde, beyin veya beyni saran zarlarda meydana gelen hasarlardır.

Aktif enfeksiyon kontrol altına alındıktan sonra genellikle cerrahi önerilir. 

Kronik otit cerrahi tedavisinin üç nesnel amacı vardır.

Hastalıklı dokuların temizlenmesi.
Orta kulak ve dış kulak yolunun hemen arkasında yer alan mastoid kemiğin yeniden şekillendirilmesi .
İşitmenin korunması veya iyileştirilmesi.


Doktorlarımız:


Patolojiler:


Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kulak

Makaleler:


YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.