Tonsilit - Bademcik İltihabı

Bademcikler, boğazımızın her iki yaninda bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretirler. Bademcikleri, çocuğunuzun boğazına bir fenerle bakarak görebilirsiniz. Bademcik iltihabı, bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve sismesi sonucunda gelişir.

Eğer çocuğunuzda sürekli veya sık tekrarlayan bademcik iltihabi varsa, doktorunuz bademciklerin alınmasını önerebilir. Çocuklar bademcikleri alındıktan sonra daha sık hastalanmazlar; çünkü, vücutta bademcik gibi görev yapan başka dokular mikroplarla savasan maddeleri yeterince üretebilirler.

Bademcik iltihabının (tonsillit) belirtileri nelerdir?

Çocuğunuzda bademcik iltihabının aşağıdaki belirtilerinden biri veya birkaçi bulunabilir :

 • Boğaz ağrısı
 • Yutkunma sırasında ağrı veya rahatsizlik hissi
 • Kötü ağız kokusu
 • Ateş
 • Sesinde çatallanma
 • Boyundaki lenf bezlerinde şişme

Eğer çocuğunuzun boğazına bakarsanız, bademciklerin kızarmış ve şişmiş olduklarını görebilirsiniz. Bazen de, bademciklerin üzeri beyaz veya sari renkli bir maddeyle kaplanmiş gibi olabilir. Çocuğunuzun bademciklerinin iltihapli olup olmadıklarını anlamayabilirsiniz; eger bademcik iltihabından şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurunuz.
Doktorunuz aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçının bulunması halinde bademcik ameliyati önerebilir :

 • Çocuğunuzun solunumunu engelleyecek derecede bademciklerin büyümüş olması
 • Çocuğunuzda yutkunma güçlüğü bulunması
 • Sık tekrarlayan boğaz ağrısı
 • Sık tekrarlayan boğaz iltihaplanması
 • Bademcik iltihabının orta kulak iltihabi, sinüzit, vs. gibi komplikasyonlara neden olması
Bademcik ameliyatında :
Çocuğunuz, genel anestezi verilerek uyutulacaktır. Bu, ameliyatın bir ameliyathanede yapılacağı ve çocuğunuzun ameliyat sırasında bir anestezi uzmani tarafından izleneceği anlamini tasir. çocuğunuz yaklaşık 20-30 dakika süreyle uyuyacaktır. cerrah, bademcikleri çocuğunuzun ağzının içinden alacaktir. Bademcik ameliyati için deride bir kesi yapılmasına gerek yoktur.
Cerrah, bademcikleri bulundukları yerden bazı kesiler yaparak çıkartacak ve kanamayı durduracaktır.
Çocuğunuz uyanma odasında ayılacaktır. Solunum güçlüğü veya kanama belirtisi olması halinde tekrar ameliyathaneye alınması gerekebilir. Genellikle hastanede toplam kalış süresi 5-10 saat arasında olmaktadır. Yeterli sıvı gıda almaya baslamayan, 3 yasin altında olan ve bayılma nöbetleri gibi sürekli bir hastalığı bulunan çocuklar hastanede bir gece kalacaktır.

Ayrıca merkezimizde Thermal Welding Yöntemi ile de bademcik ameliyatları yapılmaktadır.

Makaleyi Paylaş

YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.