Uyku Laboratuvarı

Horlama nedir?

Horlama özellikle kilo problemi olan erişkinlerde, dil yumuşak damak ve küçük dilin gerginliklerini kaybederek soluk yolunu daralması sonucunda uyku sırasında meydana gelen gürültülü sestir. Kimi zaman komik görünse de ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Uyku apnesi

Erişkinlerin %30 'unda, 40 yaşından sonra horlama görülür. Birçok kişi için normal karşılanan horlama, uyku apnesi belirtisi olabilir.

Uyku Apnesinin Belirtileri

Solunum yollarındaki organların gerginliklerini kaybedip tamamen yığılarak nefes yolunu tıkamasına Uyku Apnesi denir.

Gürültülü horlama
Gündüzleri uyku hali
Uykuda boğulma hissi
Unutkanlık
Konsantrasyon güçlüğü
Baş ağrıları
Cinsel isteksizlik
Yüksek tansyon
Sabah ağız kuruluğu

Uyku Apnesi ile Oluşan Hastalıklar

Uyku apnesi bir çok hastalığın sebebi olabilir. Özellikle kalp ve damar hastalıkları, felç, myokard enfaktüs, hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp ritm bozuklukları, depresyon gibi hastalıklara sebep olabilir. Uyku apnesi olan hastaların yaşam süreleri incelendiğinde, sağlıklı insanlara göre ölüm oranlarında 6 kat fark olduğu saptanmıştır. Uyku apnesi tedavi edilmediğinde gece uyku surasında ani ölümlere yol açabilir.

Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Sürekli ve şiddetli horlaması olan, uykuda nefes durumları olduğunu fark eden, yeterli sürede uyulduğu halde sabahları yorgun uyanan bireyler mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.
Uyku Apnesi belirtileri gösteren kişiler mutlaka uyku laboratuvarında bir gece geçirerek, uyku testi yaptırılmalıdır. Uyku testi sırasında gece boyunca vücut fonksiyonlarınız uzman uyku teknisyenleri tarafından değerlendirilir.
Standart olarak uyku dönemlerinin belirlenmesi için elektroensefalogram (EEG), elektrookülogram (EOG), elektromiyogram (EMG) kayıtları, burna takılan minik cihazlarla solunan havanın, göğüs ve karna takılan kemerlerle uykuda solunum hareketlerinin, parmağa takılan mandal algılayıcılarla oksijen düzeyinin ve kalp ritminin kayıtları alınır. Gece boyunca kaydedilen uyku tetkikleri ertesi gün uyku hastalıkları konusunda sertifika sahibi hekimler tarafından değerlendirilir. Hastanın muayene bulgularına, uyku testi raporuna ve yandaş hastalıklarına göre tedavi, ağız içi aparey veya CPAP (maske tedavisi) uygulanmaktadır.

Makaleyi Paylaş

YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.