Yarık Dudak - Damak

Dudak damak yarığı, bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusurun nedeniyle oluşan bir hastalıktır.
Bu doğumsal anomalinin tek bir sebebi yoktur; genetik faktörler rol alabildiği gibi, akraba evliliği, gebelikte geçirilen viral enfeksiyonlar, bazı vitamin eksiklikleri, gebelikte annenin sigara veya alkol kullanımı gibi pek çok nedenden ötürü de bu anormallik oluşabilir.

Çevresel etkenlerde, annenin gebeliğin ilk üç ayında geçirdiği; kızamıkçık enfeksiyonu, oligohidromniyoz, B vitamini eksikliği, sterodl ontikonvülzan kullanımı neden olabilir. İlk üç ayda geçirilen toksoplaşma ve rubella enfeksiyonları, yaşlı anne çocukları daha fazla risk altındadır. Sigara içmenin ve vitamin eksikliğinin de etkisi olduğu düşünülmektedir.
Dudak yarığı ameliyatı mümkün olduğu kadar erken tercihan ilk 3. ay içinde, damak yarığı ameliyatı bebeğin kilosu ve kan değerleri dikkate alınarak 6 ila 12.aylarda yapılmalıdır.


Doktorlarımız:


Patolojiler:


Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Makaleler:


YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, herhangi bir ticari kaygı taşımadan sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Sitede yazılı olan bilgiler bilimsel kaynaklar ve kişisel deneyimler kaynak alınarak hazırlanmış olup profesyonel amaçla hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk site ziyaretçi ve kullanıcısına aittir.

Tedavi önerileri ve planı için plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi almış hekiminize danışın.

Yasa gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini içeren fotoğraflar yayınlanmamaktadır, fiyat bilgisi verilmemektedir.